Dr. Ali Zırh Cevaplıyor
Her titremesi olan kişi Parkinson hastası mıdır?

Her titremesi olan kişi Parkinson hastası mıdır?

Temelde insanlarda iki veya üç çeşit titreme var. Bunlardan bir tanesi istirahat halinde olan eller kucaktayken, iki yana sarkıtınca olan ve bizim Parkinson hastalarında sık gördüğümüz, özellikle de para sayar tarzda diye tarif ettiğimiz titreme. Ancak bir Parkinson hastasına ellerini kaldır dediğimiz zaman, genellikle hastanın titremesi durur.

Yaşı daha genç hastalarda Parkinson’dan bağımsız olarak, pozisyonel veya esansiyel tremor dediğimiz elleri havaya kaldırınca, bir şey tutunca, namaza durunca veya eline bir şey alınca ortaya çıkan titremeler var. Bu tip titremeler Parkinson hastalığından farklı. Bunların yanında bu iki titremeye ilave olarak, eğer beyinde bazı hasarlar, geçirilmiş ameliyatlar, kazalar veya ms hastalığında olduğu gibi, beyinde noktasal bazı alanlarda hasarlar ortaya çıkarsa, bunun sonuncunda bazı hastalarda bir işlem, bir eylem yaparken ortaya çıkan şiddetli titremeler karşımıza gelmekte.

Bunlar Parkinson dışında da klinik bulgularda görebildiğimiz titremeler. Bu tip titremelerde tabii ki başlangıç tedavisi ilaç tedavisi, ancak bu tip titremelerde tıbbi tedavi istenilen sonucu vermiyor ise beyin pili uygulamaları, bu tip titremelerde de önemli ölçüde hastalara yarar sağlayabilmekte.

Erstream Share FrameErstream Share FrameErstream Share Frame